Европейската космическа агенция (EКА) иска да улесни изследването на Луната със своята програма „Мунлайт“ (Moonlight), която предвижда извеждането на сателити в орбита около естествения спътник на Земята за комуникационни и навигационни услуги, предаде ДПА.
„Тази инфраструктура е от съществено значение за завръщането на човечеството на Луната и дългосрочно присъствие там, като същевременно повиши ефективността и значително намали оперативните и потребителските разходи“, обясниха от ЕКА, която е базирана в Париж.
Оттам добавят, че програмата ще даде възможност за точно, автономно кацане и придвижване по повърхността, като същевременно ще улесни високоскоростната комуникация и предаване на данни между Земята и Луната.
„Мунлайт“ ще се състои от пет спътника – четири за навигация и един за комуникации, свързани със Земята чрез три специални наземни станции и създаващи мрежа за данни, простираща се на разстояние до 400 000 км., отбелязва ДПА.
Спътниците ще бъдат стратегически позиционирани, за да покрият приоритетно Южния полюс на Луната – област от особен интерес за бъдещи мисии, поради „върховете на вечната светлина“, подходящи за използване на слънчева енергия, и „кратерите на вечния мрак“ с полярен лед, който може да бъде източник на вода, кислород и ракетно гориво, отбелязва ДПА.
Услугите, свързани с програмата, ще бъдат разгърнати постепенно, като се започне от 2028 г. и се достигне до пълноценно функциониране до 2030 г.
Програмата на ЕКА е значителна стъпка към устойчивото изследване на Луната.
Source: bta